Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Meslek edinmenin, öğrenmenin yaşı yoktur peki, mesleki yeterlilik belgesi için yaş sınırı var mıdır? Bu içeriğimizde biraz bundan bahsedeceğiz..

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Günümüzde birçok farklı meslekte, mesleki yeterlilik belgesi istenmektedir. Bu belge özellikle tehlikeli ve aşırı tehlikeli meslek gruplarında güvenliği arttırmak, hem mesleği icra edecek bireylerin hem de gösterilen faaliyetler sonrasında diğer bireylerin güvenliği sağlamak amacı ile verilmektedir. Eğer bir birey herhangi bir şekilde mesleki yeterlilik belgesi gerektiren bir meslekte çalışmak istiyorsa, bu belgeye sahip olmadığı sürece ilgili alanlarda faaliyet göstermesi mümkün değildir. Peki, mesleki yeterlilik belgesi için yaş sınırı var mıdır? Mesleki yeterlilik belgesinin alınabilmesi için doğru zamanda ilgili alanlara başvuruda bulunmak gerekmektedir. Bu noktada başvuracak olan bireylerin minimum 16 yaşında olması gerekmektedir. Bireyler 18 yaşının altında ise başvuru süreçlerinde velisinin yazılı iznini de ilgili alanlara iletmesi gerekmektedir. 18 yaşında büyük olan bireyler, doğrudan Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun yetkilendirdiği alanlara başvurabilmektedirler.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Neden Alınmaktadır?

Mesleki yeterlilik belgesi birçok farklı sebepten alınmaktadır. Bunların başında bireylerin icara edecekleri mesleklerde, güvenliği tam anlamı ile sağlamaları yer almaktadır. Özellikle tehlikeli unsurları içerisinde barındıran mesleklerde, bireylere bağlı olarak ortaya çıkabilecek farklı dikkatsizlikler beraberinde birçok farklı olumsuzluğu da getirebilmektedir. Tüm bunlar ile birlikte mesleki yeterlilik belgesi istenilen mesleklerde, bu belgenin alınması için gerçekleştirilen sınavlardan başarılı bir şekilde geçen adaylar, mesleklerinde çok daha verimli ve profesyonel bir yapıya sahip olmaktadırlar.Bir yanıt yazın