Mesleki Yeterlilik Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili sıkça rastladığımız sorulardan bir tanesi, “mesleki yeterlilik belgesi ne kadar sürede alınır” bu konuya  açıklık getirelim..

Mesleki yeterlilik belgesi ne kadar sürede alınır? Sorusunun cevabını merak edenlerin öncelikle birkaç farklı adımı izlemeleri gerekmektedir. Belge almak isteyen bireylerin öncelikle meslek seçimini, ulusal mesleki yeterlilikler içerisinden yapması gerekmektedir. Aynı zamanda seçilen meslekte sınav ve belgelendirme faaliyetlerini gösteren Meslek Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir belgelendirme kuruluşunun bulunması gerekmektedir. Yeterlilik seçimi yapıldıktan sonra yetkilendirilmiş olan belge kuruluşuna başvuru yapılır. Başvuru formu ve kurum tarafından istenile diğer evraklar hazırlanarak, ödeme dekontu ile birlikte ilgili alanlara iletilir. Başvurular incelendikten sonra bireyler gerekli şartları karşılıyorsa ilgili sınava girmeye hak kazanmaktadırlar. Daha sonrasında bireyler mutlaka hangi sınavlara gireceğini öğrenmelidir. Yazılı test sınav, yazılı klasik sınav, uygulamalı sınav, mülakat sınavı gibi birçok farklı sınav tipi bulunmakta ve her mesleğe farklı sınavlar uygulanmaktadır. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından bireylerin başarılı olup olmadıkları ortaya çıkmaktadır.

Başarılı Olduktan Sonra Belge Ne Kadar Sürede Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi alınması için ilgili sınavlardan başarı elde ettikten sonra bir bekleme süresi bulunabilmektedir. Bu bekleme süresi, belgenin alınacağı mesleğe, bireyin bulunduğu bölgeye ya da belge almak için başvuru yaptığı alanlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı şekilde ilgili belgelerin hazırlanması ve kurum tarafından bireylere gönderilmesi süreçlerinde de farklı değişiklikler yaşanabilmektedir. Ancak ortalama olarak başarılı bir sonuç elde edilmesinden ve belgelerin hazırlanmasından sonra geçen 15 ila 20 gün içerisinde belgeler sahiplerine ulaştırılmaktadır.