Mesleki Yeterlilik Belgesi Seviyeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda Mesleki yeterlilik belgesi seviyeleri hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili detaylandırma yapacağız, Sizin için hangi seviye uygun, hangi seviyeden başlamanız gerekiyor?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Seviyeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mesleki yeterlilik belgesi farklı meslekler için birbirinden farklı seviyelerde verilmektedir. Genel anlamda bakıldığı zaman mesleki yeterlilik belgesinin verilmesinin ana amacı, tehlikeli olan mesleklerde güvenliği arttırmak ve performansı daha iyi bir hale getirmektedir.  Bu sebepten mesleki yeterlilik belgesi, farklı meslekler için farklı seviyelerde verilmektedir. Mesleki yeterlilik belgesinin seviyeleri şunlara göre değişmektedir;

  • Teorik ve pratik bilginin genişliği ya da derinliği
  • Kavrama, yaratıcılık ve pratiğe ilişkin becerilerin karmaşık olup olmaması
  • Kişinin aldığı sorumluğun miktarı
  • Problem çözme ya da yaratıcılık derecesi
  • Ekip çalışması
  • Liderliğin kapsamı

Mesleki Yeterlilik Belgesi Seviyeleri Nelerdir?

Mesleki yeterlilik belgesi seviyeleri 5 farklı seviyeden oluşmaktadır.

Seviye1; Diğer seviyelere oranla biraz daha az risk ve tehlike barındıran meslek gruplarını içerisinde barındırmaktadır. En alt seviye olarak görülse de dikkat edilmesi gereken farklı noktaları bulunmaktadır.

Seviye2; Seviye1’e oranla biraz daha risk barındıran meslek grupları bu seviye içerisinde yer almaktadır. Bu seviyede faaliyet gösteren meslekler biraz daha titizlik istemektedir.

Seviye3; Orta derecede denebilecek seviyede risk ve tehlike barındırmaktadır. Gerek meslekleri icra eden kişiler için gerekse de yerine getirilen çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan işler için titizlik istemektedir.

Seviye4; Bu aşamadan sonraki meslek grupları tehlikeli alanlarda faaliyet göstermektedir. Ciddi şekilde sorumluluk ve çalışma bilinci gerektirmektedir.

Seviye5; Hem bu gruptaki mesleklerde yer alacak bireyler için hem de diğer bireyler için tehlikeleri içerisinde barındırmaktadır. Ciddi riskler ile karşı karşıya kalınmasına sebebiyet vermektedir. Profesyonellik ve yüksek titizlik gerektirir.

Detaylı bilgi ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mesleki yeterlilik belgesini MYK tarafından yetkili kurumlardan hizmet alınız.Bir yanıt yazın