Mesleki Yeterlilik Belgesinin Avantajları Nelerdir?

Mesleki yeterlilik belgesi konusunda bize en çok gelen sorulardan bir tanesi de bu belgenin, çalışanlar ve iş verenler için “Mesleki Yeterlilik Belgesinin Avantajları Nelerdir?” sorusu, gerçekten gerek var mı? Uluslar arası bir standarda sahip mi?
şimdi bu konuya açıklık getireceğiz.

Bireylerin, tehlike ya da risk arz eden bir mesleği yerine getirebileceğini gösteren mesleki yeterlilik belgesi gerek bireylere gerekse de işverenlere birçok farklı açıdan avantaj sağlamaktadır. Mesleki yeterlilik belgesinin avantajları ele alındığı zaman ortaya çıkan sonuçlar, bu belgenin gerçek anlamda fayda sağladığını kanıtlar nitelikte olmaktadır. Özellikle iş güveliğinin profesyonel bir şekilde sağlanması,  iş alanlarında kalitenin arttırılması ve üretimin kusursuz bir şekilde sağlanması gibi birçok farklı unsur fayda sağlamaktadır. Genel olarak mesleki yeterlik belgesinin avantajları şu şekilde sıralanabilir;

Bireyler İçin Avantajları

Ulusal yeterlilikler temel alınarak yapılan ölçme ve değerlendirmeler sonucunda sağlanan bu belge, kişinin bir işe başvuruda bulunurken sahip olduğu bilgileri ve becerileri en iyi şekilde sergileme olanağı sağlamaktadır. Aynı şekilde ulusal yeterlilikler yaygın ve resmi olmayan öğrenmenin tanınmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede bireyler kişisel gelişimlerini daha çeşitli ve esnek yollar ile sağlayabilmektedirler. Mesleki ilerleme yolları daha açık bir hale getirilmekte ve kariyer hareketliliği desteklenmelidir.

İşverenler İçin Avantajları

Mesleği yeterlilik belgesinin avantajları, işverenler açısından ele alındığında da birçok farklı olumlu yön ile karşılaşılmaktadır.  İşverenler meleğin gerektirdiği nitelikli ve belgeli iş gücüne kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Özellikle yüksek miktarda risk barındıran meslek gruplarında tamamı ile profesyonel bir iş gücü sağlanabilmektedir. İşin gerektirdiği bilgi ve becerileri kusursuz bir şekilde sağlayan bireylerin ilgili alanlarda faaliyet göstermesine imkan tanınmaktadır.

Detaylı bilgi ve sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Belgelerinizi bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığı ile almanız gerekmektedir.

Yetkilendirilmiş kuruluşları https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_kurulus_ara&view=kurulus_ara

Yukarıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsniz.