Mesleki Yeterlilik Belgesinin Uluslararası Geçerliliği

Peki mesleki yeterlilik belgesinin uluslararası geçerliliği olduğunu biliyor musunuz? Uluslararası geçerliliğe sahip bir belgenin size sağlayacağı avantajlar nelerdir?

Mesleki Yeterlilik Belgesinin Uluslararası Geçerliliği

Mesleki yeterlilik belgesi farklı meslek grupları için farklı seviyelerde düzenlenmektedir. Bu noktada mesleki yeterlilik belgesi istenilen bir meslekte faaliyet gösterecek olan bireylerin mutlaka doğru mesleki yeterlilik belgesini alması gerekmektedir. Mesleki yeterlilik belgesi verilmesinin ana amacı, mesleklerin ortaya çıkarttığı güvensiz durumların ve risklerin profesyonel bir şekilde üstesinden gelebilecek bireyleri tespit etmektir. Bu sayede çalışma alnında tam güvenlik sağlanırken, profesyonel bireylerin ilgili mesleklerde çalışması da sağlanmaktadır. Farklı ülkelerde farklı mesleki yeterlilik sınavları bulunmaktadır. Bu noktada bir ülkede belirli bir meslek için, mesleki yeterlilik belgesi alınırken, farklı bir ülkede de aynı meslek için bu belge istenebilir.  Tam da bu noktada bireyler aldıkları mesleki yeterlilik belgesinin uluslararasında geçerli olup olmadığını merak etmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Uluslararasında Geçerli Mi?

Mesleki yeterlilik belgesi uluslararası geçerli mi? Sorusunun cevabı değişkenlik göstermektedir. Özellikle mesleki yeterlilik belgesine sahip olan bireyler bu sorunun cevabını merak etmektedir. Çünkü uluslararası ortamda iş bulma imkanlarının ortaya çıkması birçok farklı avantajı da beraberinde getirmektedir. Ancak mesleki yeterlilik belgesinin uluslararası geçerli olabilmesi için bazı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulların başında, mesleki yeterlilik belgesi verilen ülke ile geçerli olunması istenilen ülke arasında bir anlaşma bulunması gerektiğidir. Ülkeler arasında imzalanan karşılıklı tanıma anlaşası sayesinde, mesleki yeterlilik belgesi farklı ülkelerde de geçerlilik kazana imkanı bulmaktadır.

Sorularınız veya önerilerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Mesleki yeterlilik belgenizi MYK tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan alınız.