Yeni Europass Platformu Yayında!

On yıldan fazla bir süredir Europass, beceri ve yeterliliklerini kayıt altına almak ve paylaşmak için CV düzenleyiciyi ve diğer araçları kullanan, günde 50.000’den fazla ziyaretçiyle Avrupa kurumları internet siteleri arasında en çok ziyaret edilen sitelerden biri olmuştur.

Avrupa COVID-19 salgınını geri bırakma yolunda mesafe alırken, Avrupa Komisyonu, bireylerin öğrenim ve kariyerlerini yönetmelerine destek olacak ve 29 Avrupa dilinde hizmet verecek bir “e-Portfolyo aracını içeren Yeni Europass’ı kamuoyuyla buluşturmaya hazırlanıyor.

AB’deki eğitim ve kariyer hizmetlerini daha dijital, daha bütüncül ve şeffaf şekilde sunmak üzere tasarlanan ve Avrupa Komisyonu ve Ulusal Europass Merkezleri işbirliğiyle 2 yıla yakın süredir yürütülen çalışmalar neticesinde beta versiyonu tamamlanarak baştan sona yenilenen Europass Platformu (www.europass.eu) 1 Temmuz 2020 tarihinde erişime açılacaktır. Mevcut platform (https://europass.cedefop.europa.eu) ise 30 Haziran 2020 tarihinde yayından kaldırılacaktır. Mevcut platform erişime kapanmadan önce belge ve klasör oluşturan kullanıcıların burada kayıtlı belgelerini indirerek kendi cihazlarında depolaması gerekmektedir.

25062020-2

Yeni Europass’ta neler var?

 

Yeni platform kullanıcılara (öğrenciler, iş arayanlar, gençler, çalışanlar, gönüllüler, işverenler) aşağıdaki araç ve hizmetleri sunacak.

 • Farklı ve gelişmiş şablonlar ile özgeçmişler, niyet mektupları, e-portfolyolar ve başvurular hazırlayabilme, saklayabilme, paylaşabilme,
 • Beceri ölçme ve öz değerlendirme araçları,
 • Kayıtlı kullanıcılar için kapsamlı kişisel profil oluşturabilme,
 • Kayıtlı kullanıcılar için Avrupa ülkelerinde iş ve kurs arayabilme,
 • Kayıtlı kullanıcılar için becerilerine ve ilgi alanlarına uygun kurs ve iş önerileri ile kariyer rehberliği,
 • Kayıtlı kullanıcılar için eğitim öğretim kurumlarınca düzenlenmiş Europass Dijital Yeterlilikleri (diploma, sertifika ve dereceler),
 • Avrupa ülkelerinde eğitim ve çalışmaya dair bilgi, veri, araç ve hizmetler ile ilgili ulusal makamlara ve kuruluşlara bağlantılar (Örgün, yaygın, serbest öğrenmelerin ve yeterliliklerin farklı ülkelerde tanınması için süreçler, prosedürler ve mevzuatlar),
 • Eğitim ve çalışmayla ilişkili birçok farklı AB araç ve hizmetine tek noktadan erişim,
 • Kişisel veriler ve kayıtlar üzerinde tam kontrol,
 • Beceri arz ve talebindeki eğilimler ve analizler (sektörel ve coğrafi düzeyde),
 • Mülteci veya sığınmacılara faydalı olabilecek beceri ve yeterlilikler hakkında ek bilgiler.

 

Yeni Europass nasıl kullanılacak?

 

1-Yeni Europass’a kaydolarak (ücretsiz):

Avrupa’da iş ve kurs arayabilme, kişisel becerilere uygun kurs ve iş önerileri alabilme ve Europass Dijital Yeterlilikleri edinebilme gibi Platformdaki önemli birçok araç ve hizmet yalnızca kayıtlı kullanıcılar tarafından kullanılabilecektir. Europass araç ve hizmetlerinin tamamı ücretsizdir.

Platforma kaydolmak için ilk adım EU login hesabı oluşturulmasıdır. EU login hesabı oluşturulduktan sonra bu hesap aracılığıyla Yeni Europass Platformuna kayıt yapılabilir. Platformdaki tüm kişisel veriler kullanıcının kontrolündedir. Europass kullanıcıları kişisel verilerin yönetimi için farklı seçeneklere ve güvencelere sahiptir. Kişisel veriler üçüncü tarafların erişimine kapalıdır.

2-Kayıt olmadan

Europass platformuna (www.europass.eu) kayıt olmadan da özgeçmiş, niyet mektubu ve başvuru oluşturulabilir, paylaşılabilir. Ayrıca, platformda yer alan bilgilere ulaşılabilir ve bağlantılardan faydalanılabilir.

Yeni Europass’a İlişkin İlave Bilgiler İçin

www.europass.gov.tr

Facebook:    @europasstr

Twitter:        @Europass_TR

Instagram:    @europass_tr